Jak czyścić dywany?

2014-03-05

Dywan to efektowny dodatek do każdego wnętrza – nadaje przytulność, sprawia, że bose przechadzanie się po podłodze jest wyjątkowo miłe, jest świetnym miejscem do zabaw z dzieckiem. Jednak aby dywan zdobił dom, powinien być on także stale czysty. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio czyścić dywany, aby wyglądały one stale przepięknie.

 

Sprawdź skład dywanu

Na początek trzeba zawsze sprawdzić materiał, z którego dywan został wyprodukowany, a jeżeli zachowała się metka, to na niej można też przeczytać wskazówki co do jego czyszczenia. Dywany wykonane z wełny, jedwabiu oraz innych naturalnych materiałów wymagają w przeciwieństwie do dywanów z tworzyw sztucznych specjalnych środków. Zastosowanie niedopasowanych detergentów może zniszczyć dywan!

 

Świeże zabrudzenia

Wszelkiego rodzaju świeże zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, ponieważ im starsza plama, tym więcej problemów z jej likwidacją. Rozlane substancje należy szybko zebrać za pomocą łyżeczki, a resztę rozcieńczyć wodą rozcieńczoną z detergentem. Następnie należy delikatnie przyłożyć czysty ręcznik kuchenny lub ściereczkę i czekać, aż wchłonie ona wodę z zabrudzeniami – nie należy wcierać wody, ale delikatnie zebrać pozostałości od brzegów do środka. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć aż do skutku.

 

Zszarzały i mocno zabrudzony dywan

Natomiast jeżeli dywan jest już mocno zabrudzony na całej powierzchni, zszarzały, wtedy warto zanieść go do profesjonalnego czyszczenia lub zamówić specjalistę do domu. Dobry sprzęt piorący dywany i dopasowany detergent pozwolą na przywrócenie dywanu, wykładziny czy chodnika do pierwotnego stanu. W sklepach można kupić także środki do samodzielnego prania dywanów, ale ich używanie nie zawsze daje tak dobre efekty jak fachowe czyszczenie.

Aktualności - dobre porady
Katalog produktów
na rok 2016/2017
Pokaż katalog


Dywany
Chodniki
Wykładziny
Wycieraczki