Rodzaje dywanów i ich właściwości

2014-03-05

Dywan może być dekoracją w każdym pomieszczeniu. Jeżeli planuje się go zakupić, warto jednak wcześniej zapoznać się z różnymi rodzajami dywanów i ich właściwościami – wtedy wybranie tego odpowiedniego będzie jeszcze łatwiejsze!

 

Ze względu na materiał dywany dzielimy na:

 

·         Dywany syntetyczne. Są wykonane z syntetycznych włókien – polipropylenu, poliamidu, akrylu. Mogą być zarówno tkane na płasko, jak i mieć dłuższe runo. Zalicza się do nich także dywany typu heat-set, które wyróżniają się bardzo wysoką gęstością runa i wysokim włosiem, dają one wrażenie trójwymiarowości. Także dywany wiskozowe – lekkie i odporne na brud. Są tanie, łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe, pasują do każdego wnętrza. Są wszechstronne i kupowane najczęściej.

 

·         Dywany z włókien naturalnych. Wykonane przede wszystkim z wełny oraz innych naturalnych włókien, na przykład jedwabiu, juty, bawełny. Charakteryzują je w szczególności dobre właściwości termoizolacyjne, odporność na ścieranie oraz na zaplamienia, zdolność do naturalnego pochłaniania wilgoci z otoczenia i oddawania jej wtedy, gdy powietrze jest suche. Dywany te również dają bardzo dobrą izolację akustyczną i są trudnopalne. Ich największą wadą jest jednak wysoka cena.

 

Ze względu na rodzaj włosia dywany dzielimy na:

 

·         Dywany tkane płasko – kilimy.Wykonane głównie z bawełny lub innych naturalnych włókien. Wyróżniają się płaskim splotem, są dwustronne. Pasują na korytarz, do kuchni, także do salonu lub sypialni.

·         Dywany krótko strzyżone. Jednostronne dywany o krótkim włosiu, wykonuje się je z każdego rodzaju włókien. Sprawdzają się dobrze w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych.

·         Dywany shaggy. Cechują się bardzo wysokim włosiem, są bardzo puszyste i miękkie. Wykonane głównie z włókien sztucznych. Idealne do salonu lub do sypialni.

Aktualności - dobre porady
Katalog produktów
na rok 2016/2017
Pokaż katalog


Dywany
Chodniki
Wykładziny
Wycieraczki