Jak dobrać odpowiednią wykładzinę dywanową?

2014-03-05

Właściwy dobór wykładziny dywanowej jest niezwykle ważny, jeżeli ma ona służyć bezproblemowo latami i przez cały czas efektownie wyglądać. W sprzedaży dostępne są obecnie zarówno wykładziny przeznaczone do użytku domowego, jak i specjalne wykładziny obiektowe, na przykład przeznaczone do sklepów lub biur. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wykładzinę dywanową.

 

Typy wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe zbudowane są z podłoża oraz z runa, które jest na nim osadzone. Runo może być:

·         cięte – wtedy przypomina ono welur lub zamsz, jest to runo gęsto tkane

·         pętelkowe – ma postać pętelek z nitek, to najpopularniejsze typy wykładziny

·         igłowane – są podobne do filcu, bardzo ubite i gęste

 

Materiał wykładziny

Dywany głównie produkuje się z włókien sztucznych – poliamidowych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, są łatwe w czyszczeniu i dostępne w pełnej palecie barw. W sprzedaży są także dostępne wykładziny wełniane, ale są znacznie droższe – głównie polecane są one do domów. Do obiektów wykorzystywane są także płytki dywanowe.

 

Przy doborze wykładziny warto zwrócić też uwagę na wagę i gęstość runa. Przeciętnie wykładziny obiektowe mają około 500 g/m2, ale im wyższa waga, tym wykładzina jest cięższa, grubsza i bardziej wytrzymała. Tam, gdzie wymagana jest najlepsza wytrzymałość, warto wybrać wykładziny z wysoką wagą – nawet około 1000 g/m2. Gęstość natomiast określa, jak gęsto włókna wykładziny są tkane. Także gęstość powinna być wysoka, ponieważ wtedy wykładzina jest bardziej odporna na przetarcia.

Aktualności - dobre porady
Katalog produktów
na rok 2016/2017
Pokaż katalog


Dywany
Chodniki
Wykładziny
Wycieraczki